M*A*S*H - O seriálu

3. března 2007 v 15:46 |  M*A*S*H
Píše se rok 1950 a severokorejská armáda začala invazi na jih a narušila tak suverenitu svého jižního souseda. Americká vláda, která byla pověřena Spojenými národy správou této autonomní oblasti rychle reagovala na agresi a byla připravena poslechnout výzvu Spojených národů k zajištění opětovného míru v Jižní Koreji. Krátce na to se poblíž Soulu začali objevovat vojáci americké námořní pěchoty (US Marine Corps) a začaly se stavět mobilní armádní nemocnice připravené poskytnout první pomoc zraněným vojákům. Do akce byly poslány upravené verze vrtulníku Bell 47 Sioux jehož primárním cílem bylo dostat raněné co nejdříve do nemocnice.

Jednou takovou polní nemocnicí je i MASH číslo 4077. Jeho doktoři jsou mladí, válka sice není jejich první praxí, ale rozhodně to nejsou žádní vojáci. Většina z nich si právě začala budovat svou kariéru i osobní život a válka jim jejich plány narušila. Do čela tohoto MASHE stejně jako ostatních je postaven zkušený plukovník a okolí jinak bezbranných nemocnic chrání hlídky vojenské policie a minové pole. A právě zde se setkávají chirurgové Pierce, Hunnicut, McIntyre a Burns aby pod velením plukovníka Henryho Blakea zachraňovali životy vojáků. Pomáhá jim skupina sestřiček pod vedením vrchní sestry majora Margaret Houlihanové.

Ačkoliv se seriál natáčel v Kalifornii, prostředí a krajina je téměř totožná s kopcovitou krajinou v Koreji, místní obyvatelstvo, obydlí i šaty jsou k nerozeznání od reality a ani vojenská technika není fiktivní. Celý seriál je navíc inspirován knihou, kterou napsal právě člověk, který v Koreji sloužil. Herci se snaží o vykreslení celé reality velice věrně a asi málokdo ví, že představitel Maxe Klingera, toho, který se snaží dostat z armády na paragraf 8, byl jako jediný z celého štábu u armády a ve válce.
Info: Seriál M*A*S*H vysílá stanice Prima každý den okolo 19:25
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama