M*A*S*H - Herecké obsazení

15. dubna 2007 v 14:13 |  M*A*S*H
ALAN ALDA
postava: Kapitán Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce
Vlastní jméno: Alphonso Joseph D'Abruzzo
Datum narození: 28.1.1936
Místo narození: New York, USA
Stav: ženatý
Děti: tři dcery (Eve, Elisabeth a Beatrice)

Syn herce Roberta Aldy a Joan Brownové. Narodil se 28. ledna 1936 v New Yorku, ve státě New York, USA. Jako malý trpěl dětskou obrnou. Střední školu navštěvoval v New Yorku. Později studoval na Fordham University tamtéž. První rok vysoké strávil na stáži na Sorbonně. Roku 1956 dokončil studia jako bakalář přírodních věd. Je ženatý a má tři dcery - Eve, Elizabeth a Beatrice.

Zpočátku své kariéry hrál Alda především v divadle, občas se objevil v televizi. V letech 1964 - 65 vynikl zejména v kontroverzním satirickém týdeníku plném drsného humoru "That Was the Week That Was", kde si tvůrci dělali legraci z politických událostí v sériích hudebních čísel a parodií. V roce 1968 se představil jako George Plimpton ve filmu Paper Lion, což byla jedna z jeho prvních zajímavých rolí.

Do role lékaře majora Hawkeyho v televizním seriálu M*A*S*H byl obsazen roku 1972, a i přesto, že bylo po první sezóně natáčení málem přerušeno, seriál nakonec pokračoval dalších 11 let, během kterých se Alan Alda stal jediným umělcem oceněným hned několika cenami Emmy. Seriál M*A*S*H mu vynesl celkem 4 ocenění Emmy ve třech kategoriích: 2 za herectví, a po jedné za scénář a režii.

I přesto, že věnoval téměř veškerý svůj čas M*A*S*H y, objevil se například ve dvou filmech napsaných podle úspěšných divadelních her z Broadwaye ("California Suite" a "Same Time, Next Year"). Ke konci sedmdesátých let představoval Alan Alda stereotyp kladného hrdiny - "citlivého muže". Roku 1979 natáčí film podle vlastní předlohy, ve kterém hraje po boku tehdy mladé Meryl Streepové. Jedná se o politické drama s názvem "The Seduction of Joe Tynan" (Pokušení Joeyho Tynana). Mezi Aldovy pozdější filmové role patří například postava egocentrického filmaře ve filmu Woodyho Allena z roku 1989 "Crimes and Misdemeanors" (Zločiny a poklesky)(1989). Allen poté obsadil Alana Aldu též do filmu "Manhattan Murder Mystery" (1993), (Záhadná vražda na Manhattanu).

V současné době se Alan Alda aktivně věnuje také divadlu. Vystupoval na scénách v Londýně i na Broadwayi a to např. ve hře Neila Simona "Jake's Women" (Jakeovy ženy). V roce (2002) Alda napsal a režíroval pokračování legendárního M*a*s*h*e - M*A*S*H: 30th Anniversary Reunion, kde se samozřejmě ujal role Hawkeye Pierce. V roce 2004 hraje roli senátora Ralpha Owena Brewstera ve filmu LETEC. Později je nominován na Oscara 2004 Nejlepší herec ve vedlejší roli, bohužel ji nezískal.
-------------------------------------------
WAYNE ROGERS
postava: Kapitán "Trapper John" McIntyre
Datum narození: 7.4.1933
Místo narození: Alabama, USA
Stav: rozvedený
Děti: 2

Wayne Rogers se narodil 7. dubna roku 1933 ve státě Alabama, USA. Je rozvedený a z prvního manželství má dvě děti. V roce 1988 se oženil podruhé. Poté, co opustil M*A*S*H, byla na Wayna Rogerse podána žaloba za porušení smluvních podmínek. Jeho případ byl nakonec zamítnut, neboť se ukázalo, že ve skutečnosti žádnou smlouvu nemá. Smlouvu, na základě které mohl být Rogers kdykoliv "vyhozen" z natáčení nebo z něj producenty odvolán, nepodepsal. Požadoval tehdy, aby platila stejná smlouva i pro producenty a o jejich působení rozhodoval on. S tím ovšem producenti nesouhlasili. Wayne Rogers zazářil jako herec ve snímku Ghost of Mississippi. Jeho hlavní profesí je ale finanční poradce - pracuje pro řadu známých herců.
-------------------------------------------
MCLEAN STEVENSON
postava: Plukovník Henry Blake
* 14.11.1929 - + 15.2.1996
Místo narození: Normal

Narodil se 14. listopadu 1929. Do prostředí show businessu vstoupil v jednatřiceti letech. V šedesátých letech se živil v nočních klubech a kabaretech, během léta hrál na divadle a vystupoval i v televizi. Poté přišel do Hollywoodu. Psal komediální skeče a postupně se začal objevovat v různých krátkých scénkách.

Zemřel 15. února 1996 na infarkt.
-------------------------------------------

LARRY LINVILLE

postava: Major Frank "Kunní ksicht" Burns
* 29.9.1939 - + 10.4.2000
Místo narození: Ojai, Kalifornie

Narodil se 29. září roku 1939 v Kalifornii. Po studiích leteckého inženýrství na universitě v Coloradu odcestoval do Londýna, kde nastoupil studium na Královské akademii herectví. Seriál M*A*S*H byl určujícím bodem jeho herecké kariéry, ale přesto Linville štáb opustil po páté řadě pokračování. Hrál v mnoha televizních seriálech a TV show ("Grandpa Goes to Washington," "Checking In", "Paper Dolls.")

Zemřel 10. dubna roku 2000 po operaci rakoviny na zápal plic.
-------------------------------------------
LORETTA SWIT
postava: Major Margaret "Šťabajzna" Houlihanová
Datum narození: 4.11.1937
Místo narození: New Jersey, USA

Jen málo hereček dokáže zaujmout publikum takovým šarmem, komediálností a všestranností jako Loretta Swit, jejíž talent sahá dále než jen na televizní obrazovku. Narodila se 4. listopadu 1937 v New Jersey, USA. Debutovala na Broadway ve hře Same Time Next Year, kde hrála s Tedem Bessellem. Později se objevila ve hře The Mystery Of Edwin Drood. Během své kariéry získala tato nadaná herečka hned několik ocenění - People's Choice Award, The Genie Award, The Silver Satellite Award, The Jean Golden Halo Award a dvě ocenění Emmy. Roku 1989 byla na proslulém chodníku slávy umístěna hvězda na její počest.

Během své kariéry v televizi natočila kromě M*A*S*H dalších 25 filmů (mimo jiné televizní seriál "Cagney and Lacey" a "Games Mother Never Taught You,"). Zahrála si také a Peterem Fondou (Race with the Devil) a dalšími hvězdami stříbrného plátna. Jako velká milovnice zvířat uváděla seriál "Those Incredible Animals", který Discovery Channel vysílal dvakrát týdně po dobu pěti let. Organizace na ochranu zvířat Animal Protection Institute a International Fund For Animal Welfare ji jmenovaly ženou roku. Loretta Swit momentálně tráví většinu času prezentacemi kolekce šperků, které sama navrhuje.
-------------------------------------------
GARY BURGHOFF
postava: Desátník Walter "Radar" O'Reilly
Datum narození:24.5.1943
Místo narození: Bristol, Connecticut, USA
Stav: ženatý
Děti: 1 dcera

Narodil se 24. května roku 1943 ve státě Connecticut, USA. Studoval herectví a hudbu. Stál jako bubeník v čele jazzového tria The We Three (My tři). Písním, které složil, se dostalo různých ocenění.

V M*A*S*H ztvárnil postavu Radara, který se mimo jiné vyznačoval svým zájmem a starostí o zvířata. Tato Radarova vlastnost byla inspirována láskou, kterou ke zvířatům choval sám Gary. Gary také proslul svými malbami divočiny. Gary Burghoff momentálně hraje v několika úspěšných divadelních úspěšných představeních. Je ženatý a má jednu dceru.
-------------------------------------------

HARRY MORGAN
postava: Plukovník Sherman T. Potter
Vlastní jméno: Harry Bratsburg
Datum narození: 10.4.1915
Místo narození: Detroit, Michiganu, USA

Narodil se 10. dubna 1915 v Michiganu, USA. Během své herecké kariéry v televizi a filmu - trvala celých padesát let - ztvárnil mnoho různorodých postav. Mezi ty nejznámější patří televizní postava Peteho Portera v seriálu December Bride (Prosincová nevěsta) z let 1954 - 59, která je zároveň postavou komickou i dramatickou. Za postavu plukovníka Shermana T. Pottera v M*A*S*Hy získal roku 1980 ocenění Emmy. Harry Morgan hraje i dnes a k jeho úspěšným rolím patří role profesora v seriálu Third Rock From The Sun (Třetí kámen od Slunce). Jinak si užívá důchodu.
-------------------------------------------
MIKE FARELL
postava: Kapitán B.J. Hunnicutt
Datum narození: 6.2.1939
Místo narození: St.Paul, Minnesota, USA

Narodil se 6. února 1939 ve státě Minnesota, USA, v rodině tesaře Hollywoodských studií. Má tři sourozence. V padesátých letech odešel na dva roky k námořnictvu, později navštěvoval universitu v Los Angeles a studoval herectví u Jeffa Coreye.

Postupně byl obsazován do filmových a televizních rolí např. Days Of Our Lives (Tak jde čas) a M*A*S*H. Potom, co seriál M*A*S*H skončil, si Farell založil vlastní produkci. Produkoval například celovečerní film Patch Adams s Robinem Williamsem v hlavní roli. Mike Farell se dlouhodobě věnuje humanitárním a občanským aktivitám. V současnosti je zástupcem ředitele instituce Human Rights Watch v Kalifornii a mluvčím organizace Concern/America. Působil také jako zvláštní vyslanec OSN pro uprchlíky. Objevil se nedávno v pořadu NBC Providence.
-------------------------------------------
DAVID OGDEN STIERS
postava: Major Charles Emerson Winchester
Datum narození: 31.10.1942
Místo narození: Peoria, Illinois, USA

Narodil se 31. října 1942 ve státě Illinois, USA. Svou hereckou kariéru započal v Severní Kalifornii. Poté se přestěhoval do New Yorku, kde studoval drama. Svůj hlas propůjčil mnoha postavám animovaných filmů z dílny Walta Disneye. Jako nadšený fanoušek vážné hudby dirigoval během svého života na 70 orchestrálních těles (např. Yaquina Chamber Orchestra). Do menších rolí ho ve svých filmech obsazuje režisér Woody Allen.
-------------------------------------------
JAMIE FARR
postava: Desátník Maxwell Klinger
Vlastní jméno: Jameel Farah
Datum narození: 1.7.1934
Místo narození: Toledo, Ohio
Stav: ženatý
Děti: 2

Narodil se 1. července 1934 v Ohiu, USA. Jako jediný z týmu M*A*S*He sloužil dva roky v americké armádě v době Korejské války. Od svých studentských let byl Jamie velmi aktivní. Byl členem Drama Society (Divadelní spolek), psal pro dvě varietní představení, ve kterých i hrál a měl mnoho další funkcí, ať ve škole nebo později v různých organizacích. Je ženatý a má dvě děti.
-------------------------------------------
WILLIAM CHRISTOPHER
postava: Otec Francis Mulcahy
Datum narození: 20.10.1932
Místo narození: Evanston, Illinoi, USA
Stav: ženatý
Děti: 2 syny

Narodil se 20. října 1932 ve státě Illinoi, USA. Se svou ženou Barbarou má dva syny. Zajímavostí je, že přesto že v seriálu M*A*S*H hraje katolického kněze, ve skutečnosti je metodistou.
-------------------------------------------
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Carol Carol | Web | 15. dubna 2007 v 18:54 | Reagovat

Tak a je tu další soutěž!!!

vyhlašuji soutěž ,,O NEJLEPŠÍ WELCOMKU´´

Tak podrobnosti k soutěži!!!

Přihláška:

1./Jméno-Přezdívka

2./Blog-mail

Pravidla:

Welcomku buď!

1.)Zhotovíte sami

2.)Stáhnete si jí

Pošlete mi jí jako přílohu namůj mail(caroliner@centrum.cz) a napíšete i přihlášku

Posílejte do 17.4.2007

Budu ráda pokud se vás přihlásí hodně a budeme mít z čeho vybírat!!

:-)

Tak přeji příjemnou zábavu

2 Carol Carol | Web | 15. dubna 2007 v 18:54 | Reagovat

Pěkný bloček

3 karrolka karrolka | Web | 19. dubna 2007 v 19:02 | Reagovat

Máš u mě diplomek za 3.bleskovku.

4 maran maran | Web | 4. května 2007 v 19:23 | Reagovat

mash..seriál mého mládí..aaach

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama